Ucz się, ucz… a nie wierz w „dyplomy”


Tagi: , , ,

Wielokrotnie słyszeliście zapewne, że wiedza do potęga. Czy też, bez pracy nie ma kołaczy. Co ma piernik do wiatraka, zapewne kołacze się w tej chwili w kilku głowach. Otóż, ma całkiem dużo.

Każda osoba pracująca w dowolnej branży startuje z pozycji ucznia. Każda, ma przed sobą drogę na której musi przejść od ucznia do mistrza. Zresztą jak nie wiecie o co chodzi to obejrzyjcie sobie Karate Kid, czy też dowolny film, w którym główny bohater zdobywa umiejętności pozwalające mu się zemścić… ILE czasu zajmuje nauka pod okiem Mistrza?:)

Ok, to fikcja… Teraz czas na okrutną rzeczywistość.

Bez względu na to co robimy potrzebujemy wiedzy, którą  zdobywamy korzystając ze szkół, czy za pomocą samokształcenia… W dobie Internetu, praktycznie każda dziedzina wiedzy jest dostępna na jeden klik.

To niesamowite, kiedy sięgając po iTunes możemy uczyć się z tych samych materiałów z których korzystają studenci MIT, Berkley, czy innych uniwersytetów które udostępniają swoje materiały. Wystarczy podstawowa znajomość języka angielskiego by bezpośrednio korzystać ze źródła wiedzy.

Jednak sama wiedza to nie wszystko. Można być doskonale wykształconym człowiekiem, który nie potrafi wykorzystać swojej wiedzy. Do tego potrzebna jest praktyka. Dzięki której zdobywamy doświadczenie o własnych ograniczeniach, co sprawia, że po kilku, czy też kilkunastu latach ciężkiej pracy możemy powiedzieć o sobie, że nie tylko posiadamy wiedzę, ale wiemy jak ją wykorzystać. Unikając przy tym popełniania elementarnych błędów.

Właśnie błędy, które popełniliśmy sprawiają, że możemy powiedzieć, że umiemy pracować. Bez znaczenia jest to, co robimy. Owszem w niektórych profesjach błędy są powodem do zamknięcia przed nami dalszej kariery. Jednak na szczęście do takich zawodów trafiają ludzie, którzy są sprawdzonymi specjalistami w swoim zawodzie.

Obserwując z pewnego dystansu branżę, dość młodą związaną z social media, możemy zaobserwować pewien niepokojący trend. Chociaż, dotyczy on nie tylko pracy w marketingu, PR. To ufność, że otrzymanie dyplomu w magiczny sposób sprawi, że sama wiedza daje nam podstawy do przyjęcia postawy, wiem bo mam na to papier.

Otóż, wcale niekoniecznie… Sama wiedza jest tylko środkiem pozwalającym na podejmowanie odpowiedzialnych decyzji. Aby były one nie tylko odpowiednie, ale właściwe potrzebujemy doświadczenia. Doświadczenia które pozwala nam na podejmowanie właściwych decyzji. Często są to decyzje intuicyjne, oparte na momencie w którym nasza wiedza i doświadczenie mówią że to co robimy jest nie tylko słuszne, ale jednocześnie przyniesie wymiernie korzyści.

Wierzcie w siebie. Ufajcie swojemu doświadczeniu, zdobytemu ciężką pracą. W ten sposób będziecie mogli pracować tak jak lubicie, w branży która pozwala na osiągnięcie odpowiedniego waszym aspiracjom statusu materialnego.

Niech waszym celem będzie taka sytuacja w której wystawiając rachunek za swoja pracę będziecie mogli powiedzieć. Dlaczego tyle? Ponieważ płacicie nie tylko za wiedzę, ale za to, że wiecie jak jej użyć.

Pamiętajcie, że w dowcipie o mechaniku, który przyszedł, popatrzył, wyciągnął młotek i uderzył w odpowiednie miejsce jest dużo życiowej prawdy.

Dotyczy to każdego z nas. Bez względu na to ile czasu spędziliśmy na branżowych konferencjach. Ile lików dostają nasze komentarze, czy wpisy na Facebooku.

Bierzcie przykład nie z tych, którzy są obecni wszędzie, gdzie się tylko da. Ale z tych, którzy pracują, a ich praca przekłada się na konkretne rezultaty. Za które zapłaci każda firma, ponieważ reputacja takiej osoby będzie walutą, weryfikującą jego umiejętności i wiedzę.

Podobne wpisy


jesli podobal ci sie wpis podziel się nim:
Permalink Dodano 1356 dni temu dnia ·
 • http://www.troyann.pl/ Maciej Trojanowicz

  No i pokora, świadomość, że zawsze można się jeszcze czegoś nauczyć i otaczanie się mądrzejszymi od siebie. Lepiej być najgłupszym wśród mądrych niż najmądrzejszym wśród głupich.

  Kurde, będę cytowany. ;)

  • Bartek

   Będziesz. Period.

 • Mariusz(smakpodniebienia.pl)

  To czy w ogóle jesteśmy na portalach społecznościowych nie ma najmniejszego znaczenia. one są ale szybko może ich nie być. W zasadzie ważne jest aby pisać treściwie, czasem ostro, kontrowersyjnie. Jasne, praca organiczna też jest ważna, ale żeby ktokolwiek zauważył Cię, gdziekolwiek musisz podjąć pewne kroki. Jest wiele blogów które są, i nikt na nie nie trafia. Wielu opuszcza je bo czują, że piszą w pustkę cybernetyczną. podoba mi się twoje zdanie od ucznia do mistrza. To tak jak w masonerii od ucznia poprzez czeladnika aż do mistrza.

 • Jan

  Jakie to prawdziwe, sam przerabiałem. Świetny blog, pisze Pan też o e-commerce?


Więcej wpisów