Praktykanci, młodość i doświadczenie?


Tagi: , ,

Większość ludzi była kiedyś młoda. Nie posiadała żadnego doświadczenia. Życiowego, czy zawodowego. Żadnego. Po pewnym czasie, mniej lub bardziej długim zdobywamy odpowiedni zestaw doświadczenia. Za pomocą którego jesteśmy w stanie nie tylko podejmować decyzje, ale często ich również nie podejmować.

Ten dość przydługi wstęp ma swoje uzasadnienie w dwóch skrajnych przypadkach, które zajmowały ostatnio media. Pierwszym z nich był fakt zatrudnienia przez pewnego ministra jako eksperta 21 letniego człowieka. Drugim zaś powodem jest argument za młodymi ludźmi pracującymi na odpowiedzialnych stanowiskach w agencjach reklamowych…

Czy młody człowiek może posiadać wiedzę powalającą mu na pracę na odpowiedzialnym stanowisku?

Może;)

Jeśli zaczyna odpowiednio wcześnie zdobywać praktyczną wiedzę, lub posiada rodzinę która przekazuje mu bezpośrednio pewną praktyczną wiedzę pozwalającą mu na uzyskanie przewagi nad innymi młodymi ludźmi.

Czy warto zatrudniać młodych ludzi na odpowiedzialnych stanowiskach?

Warto. Czasem…

Warto czasem zaryzykować. Pozwolić młodemu człowiekowi na zdobywanie doświadczenia w praktyce. Pod okiem doświadczonego przełożonego. W układnie uczeń – mistrz. Wtedy jest to doskonała nie tylko szkoła praktycznej wiedzy zawodowej, ale również szkoła charakteru.

Niestety często panuje kult młodości, jako bardziej kreatywnej. Często pokazuje się przykłady firm z rozwiniętych rynków w których właścicielami firm są młodzi ludzie. Oczywiście, że są właścicielami, często nadal zarządzają swoimi firmami, ale w przypadku firm giełdowych zdarza się, że na drugim planie doradzają, lub wręcz zarządzają takimi firmami praktycy, którzy często pracują w biznesie tyle czasu ile lat ma szef młodej firmy.

Młodość ma swoje prawa. Jest często porywcza, pełna emocji, gorąca i często bezmyślna. Nie chciałbym teraz obrażać nikogo, kto w młodym wieku wykazał się zmysłem biznesowym i nie znając ryzyka postawił wszystko na jedną kartę. I wygrał. Dla takich osób mam szacunek. Nie jest łatwo postawić wszystko na jedną kartę, zaryzykować. Kiedy ma barkach leży bagaż doświadczenia, tak zawodowego jak życiowego nie łatwo nam wykonać pierwszy ryzykowny krok.

Wracając do przykładu pewnej firmy reklamowej. Czy posiadanie młodego człowieka na stanowisku zajmującym się tzw. nowymi mediami oznacza, że taka osoba posiada wiedzę o nowych mediach?

Paradoksalnie, patrząc na świat blogerów technologicznych i również tych piszących o marketingu nie są oni przesadnie młodzi. Jeśli spojrzymy za ocean, wręcz w porównaniu do nas są to osoby mogące być rodzicami dla naszych rodzimych ekspertów.

Czy to źle?

To chyba nie odpowiednio postawione pytanie. W którym kryje się pewnego rodzaju pułapka. Sam w sobie wiek nie jest w żadnym stopniu wyznacznikiem kompetencji danej osoby. Jednak w przypadku porównywania realnych doświadczeń sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Zatrudniając młodego człowieka jako pracodawcy musicie być pewni, że jesteście gotowi ponieść pełną odpowiedzialność za niego i za jego błędy. Co w przypadku pracy z dużymi markami może być bolesne…

To podobnie jak w przypadku blogerów. Ci młodzi pełni potencjału i zapału otrzymują swoje pierwsze oferty. Jednak często bywa tak, że po uzgodnieniu projektu, okazuje się, że jednak jest coś co nie pasuje. Coś co powoduje, że pomimo tego że włożyliśmy w projekt nasz czas, młody bloger zrywa z nami współpracę…

Dlatego nie dziwi mnie fakt, że duże marki pracują z częścią blogerów, których możemy nazwać dojrzałymi blogerami. To ta część polskiej blogosfery, która jest dojrzała, przewidywalna i nie zaskakuje.

Podobnie jak w przypadku młodych ludzi na odpowiedzialnych stanowiskach, liczy się nie tylko kreatywność, ale przede wszystkim przewidywalność i doświadczenie, dzięki któremu obie strony wiedzą, że mają do czynienia z poważnymi partnerami.

Podobne wpisy


jesli podobal ci sie wpis podziel się nim:
Permalink Dodano 1377 dni temu dnia ·
 • Dawid Kosiński

  22 latek z 6-7 letnim doświadczeniem here ; ).

 • k.

  „To podobnie jak w przypadku blogerów. Ci młodzi pełni potencjału i zapału otrzymują swoje pierwsze oferty. Jednak często bywa tak, że po uzgodnieniu projektu, okazuje się, że jednak jest coś co nie pasuje. Coś co powoduje, że pomimo tego że włożyliśmy w projekt nasz czas, młody bloger zrywa z nami współpracę…”

  Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem. Zazwyczaj jest tak, że młodzi blogerzy są bardziej sumienni i obowiązkowi, pracują solidnie nad wspólnym projektem, ponieważ zależy im na dobrej reputacji. „Elita” blogerów może żonglować klientami jak się da, dodatkowo zgotować porządny kryzys.

 • koziolkuj

  Dlatego uważam, że młodzi powinni szybko zaczynać walczyć o doświadczenie. Nawet za darmo. Żeby po jakimś czasie móc pochwalić się umiejętnościami, a nie tylko wiedzą ze studiów. To jest idealny moment na rozwój.

 • Bartek Juszczyk

  Cóż, jeśli tylko Ci młodzi chcą się uczyć – nie ma problemu. Zatrudniałem już 18-19 letnich programistów, czy 21letnich SM’owców, którzy dorośli, stali się profesjonalistami. Ale powiem też tak – mam sporo stażystów, bo nasz program staży w firmie jest ceniony w Krakowie. Przychodzi sporo ludzi i dla mnie jego celem jest wyłuskiwanie takich właśnie młodych talentów.
  Wnioski sa takie, że m/w po połowie rozkładają się dalsze losy takich ludzi. 50%, jesli dostanie po takim stażu u mnie, pracę w Adweb, ciężko haruje na swoją wiedzę, po jakimś czasie, podwyżka, potem znowu, awans i tak np. wśród managerów w firmie mam jedną byłą stażystkę, ponadto gros osób z którymi pracuję już 4-5 lat od czasu stażu, awansują, zarabiają naprawdę dobre pieniądze, sa mega-specjalistami.
  Drugie 50% spośród tych którym proponuję prace po ok 6 miesiącach przychodzi oczekując podwojenia pensji argumentując że są „tacy zajebiści” – na odmowę reagują zwolnieniem się po czym obserwuję na rynku ich plątanie się po kolejnych agencjach, często coraz mniejszych, tudzież zakładanie własnych, jakie giną potem w czeluściach konkurencji.
  Tak to wygląda w praktyce.

 • Marcin Espen

  Ciekawy post i spostrzeżenia.


Więcej wpisów