„Call me maybe” – drugie życie lip dupów?


Tagi: , , ,

Nowe szaleństwo zaczęło się od piosenki Carly Rae Jepsen „Call me maybe” i showbiznesu…

Lipdub

Znowu wraca, a miał już umrzeć kilka razy.

A więc odświeżając pamięć…

Termin pochodzi od dwóch terminów filmowych; lip synchronization (dopasowywanie dźwięku do ruchu warg) oraz dubbing (tworzenie ścieżki dialogowej, polegające na zastąpieniu ścieżki oryginalnej inną wersją językową). Za twórcę tej zabawy uważa się Jacoba Lodwicka (założyciel vimeo.com). To on pierwszy kilka lat temu chodził po swoim mieście ze słuchawkami na uszach i podśpiewujac kręcił film. W domu pod swój ,,utwór” podłożył oryginalną ścieżkę dźwiękową. Sam autor „wynalazku” świetnie zdefiniował czym tak naprawdę jest LipDub, jako swego rodzaju „podkładanie” ruchu ust do danej piosenki, własna interpretacja utworu, której efektem jest nakręcony teledysk.

LipDub szybko stał się popularny wśród internautów, którzy śladem Lodwicka zaczęli tworzyć kolejne tego typu nagrania. Kamera, piosenka i pomysł na stworzenie własnego lipdubu wystarczą, aby każdy mógł poczuć się jak gwiazda muzyki.

Przykłady nowego-starego natręctwa A.D 2012:

Justina Biebera na Twitterze i Kate Perry na Youtube

A później poszło jak po sznurku…

Wersja z najnowszym Batmanem

Hotel Transylwania

Wersja nieco hard core – Chatroulette

Wersja montowana chyba kilka miesięcy? Star Wars

Wersja z kucykami

Wersja z amerykańskimi pływakami na Olimpiadzie w Londynie

czy też wersja z Prezydentem Obamą:

Zastanawiam się, kiedy ta konwencja zostanie wykorzystana w kampaniach reklamowych. Wszakże, zawsze warto podczepić się już pod istniejące trendy? Flash-moby już zostały skonsumowane do cna.

Jako puentę, zaprezentuje pewne znalezisko z youtube.com. Podobno Lipdub został „wynaleziony” w 2006, a Mann i Materna już takie rzeczy robili lata temu… i kto tutaj jest mistrzem ;)?

Podobne wpisy


jesli podobal ci sie wpis podziel się nim:
Permalink Dodano 1713 dni temu dnia ·
 • http://www.noclegi-rzeszow.com.pl/ Kantare

  Wynalezione w 2006? To od dawna występuje w muzyce. Mann z Materą to prosty przykład :)

 • Unitedstates Lovers

  „Gwiezdne Wojny” wymiatają;) Ale i Obama całkiem nieźle wypada w takiej muzycznej tonacji;) Swoją drogą, fenomenem jest to, że tak proste (zdaniem niektórych, prymitywne wręcz) piosenki stają się najlepszym materiałem do m.in. lip-dubów i zyskują miliony obejrzeń na YouTube’ie i innych portalach wideo;)

  Chyba zabiorę się za komponowanie takich hitów! :))

 • Karolina Nowak

  Obama super  ;)  nawet nie myślałam, że ta piosenka robi taką furorę w necie  ;)

 • Niewiadek

  http://www.youtube.com/watch?v=AsBsBU3vn6M – to jest te nagranie, które wylansowało tę piosenkę… Dżastin najpierw nagrał swój teledysk, piosenka zrobiła się sławna, później dopiero powstał oficjalny teledysk… przynajmniej na Pudelku tak napisali ;]


Więcej wpisów