Chcę być kitesurferem – FAQ


Tagi: , , ,

Dzisiaj każdy kto chce przeżyć coś niezapomnianego, może spróbować sił w kitesurfingu. Jak nie popełnić błędu na początku, przeczytajcie FAQ który pomoże wam dokonać właściwego wyboru. Kitesurfing to sport dla każdego!

Materiał przygotował : Marcin Popów /Akademia Kitesurf

Dziś mamy już 2011 rok i najstarsi polscy kite instruktorzy mają po 10-11 lat doświadczenia. W ciągu minionych kilkunastu lat powstały nowe konstrukcje kajtów, nowe deski a przede wszystkim nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Ponadto międzynarodowe organizacje wypracowały bardzo skuteczny i bezstresowy system szkolenia. Dziś jest to sport dla każdego! Nie zrozumcie mnie jednak źle, nie mówię tu o kitesurfingu wyczynowym, tą część zostawmy młodym „kiteświrom”, ale o jego „cywilnej” odmianie. Jedyne, do czego chcę was przekonać to byście nie zadawali już więcej pytań: „Przepraszam widziałem was jak latacie, czy ja też bym się do tego nadawał?”

Odpowiedź jest prosta i oczywista: Tak, od kiedy możesz zacząć?  Jeżeli podjąłeś już decyzję przeczytaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania i do zobaczenia w kite szkole a potem w powietrzu.

FAQ – czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania?

KITESURFING – DLA KOGO?

Wiek – dolna granica?

Nie ma tu ograniczeń wiekowych, ale przyszły kitesurfer nie może być lżejszy niż 35kg. Poniżej tej masy nawet mały latawiec przy minimalnym wietrze będzie wyciągał nas z wody, co uniemożliwi ćwiczenie.

Wiek – górna granica?

Nie ma górnej granicy wiekowej widziałem już kursantów 60 letnich a sam uczyłem młodego duchem i ciałem 50-latka.

Czy muszę być ponadprzeciętnie sprawny ruchowo?

Wystarczy ogólna sprawność ruchowa by z powodzeniem uczyć się pływać na kite. Mówiąc bardziej obrazowo, jeżeli jesteś w stanie wykonać serie skłonów i ganiać za piłką przez godzinę czasu to zapraszamy.

Czy muszę być wyjątkowo silny by utrzymać kite w rękach?

Nie, latawiec jest przypięty do Ciebie za pomocą specjalnej uprzęży, a wiec drążek, który będziesz trzymał w ręku służy tylko do sterowania nim. Analogicznie kierowca samolotu nie trzyma w rękach kilkudziesięciu ton tylko lekki drążek. Kite to sport techniczny, a nie siłowy!

Czy można uczyć się samemu?

Oczywiście jak zawsze, ale, po co cofać się do lat 90 i opowiadać potem o wypadkach i błędach. Szkoła kitesurfingu to nie jedyna droga, ale z całą pewnością słuszna.

KITESURFING – GDZIE SIĘ UCZYĆ?

Co da mi szkoła kitesurfingu?

BEZPIECZEŃSTWO – będziesz szkolił się na najnowszym sprzęcie z najnowocześniejszymi systemami bezpieczeństwa. Przejdziesz przez poszczególne etapy spokojnie i pod opieką instruktora. W razie niebezpieczeństwa będziesz miał stałą i fachową asekurację na wodzie.

Pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze – dobra szkoła da Ci najlepiej dobrany sprzęt na każdym poziomie zaawansowania. Sprzęt, na którym będziesz się uczył będzie wart minimum 3000zł. Jeżeli go uszkodzisz w trakcie szkolenia usłyszysz jedynie: „Zróbmy krótką przerwą na wymianę sprzętu.” Gdy zaś uszkodzisz swój sprzęt usłyszysz cenę za naprawę lub, jeśli uczysz się na sprzęcie kolegi, jego cenę (znacznie wyższą niż cena kursu). Zepsuty sprzęt to koniec twojego szkolenia a nawet nie początek pływania.

Pozwoli Ci zaoszczędzić czas – każdy błąd zostanie wychwycony przez instruktora, więc nie będziesz musiał popełnić go „100razy” by zrobić minimalny postęp. Da ci możliwość poznania wielu rodzajów latawców (szybkich, wolnych, BOW, hybrydowych, C-shape) – w dobrej szkole w trakcie kursu będziesz miał możliwość przepłynięcia się na wielu typach kajtów, a to doświadczenie będzie niezastąpione przy kupnie sprzętu (po kursie), który będzie najbardziej odpowiedni dla Ciebie

Poznasz tam innych początkujących, z którym będziesz mógł później pływać i co bardzo ważne ucząc się z nimi będziesz miał możliwość ocenienia swoich postępów na tle grupy.

Jak wybrać dobrą szkołę kitesurfingu?

Każda szkoła ma swoją stronę internetową. Przeczytaj jej ofertę zwracając szczególną uwagę na:

Doświadczenie kadry – ilość lat stażu, przygotowanie merytoryczne do nauczania (studenci lub absolwenci AWF)

Sprzęt – dobra szkoła powinna dać Ci możliwość przetestowania kilku rodzajów desek i kajtów. Dobrze, jeżeli szkoli na sprzęcie z danego sezonu lub z sezonu ubiegłego.

Cena kursu – czy lepiej wybrać szkołę, która uczy do skutku czy taką, która ma dużą ilość godzin w kursie? – nie porównuj ilości godzin, jakie szkoła oferuje, porównuj poziomy, do jakiego szkoła doprowadzi Cię za określoną kwotę. Minimalnym etapem, do którego powinieneś wziąć kurs to etap: Pierwszych samodzielnych startów z wody.

Osprzęt w cenie kursu – dowiedz się czy w cenie kursu jest cały osprzęt, czyli pianka, trapez, kask, kamizelka, plus oczywiście kite i deska. Może się czaszami zdarzyć, że zostaniesz zaskoczony dodatkowymi kosztami przy rozliczeniu.

Gdzie są szkoły kitesurfingowe w Polsce?

Najwięcej szkół jest z całą pewnością na półwyspie Helskim. Na każdym kampingu aż do Chałup jest minimum jedna a na niektórych campingach i dwie szkoły kitesurfingowe. Szkolenia są także prowadzone w Juracie (koło molo), Jastarni (koło molo), Rewie, Karwi i na mazurach (w Wilkasach)

Gdzie są najlepsze warunki do nauki kitesurfingu?

Na pewno tam gdzie jest najwięcej szkół kitesurfingowych, czyli wzdłuż półwyspu helskiego. Nauka odbywa się tam na płytkiej i płaskiej wodzie a co najważniejsze jest tu praktycznie nieograniczona ilość miejsca na akwenie.

KITESURFING- KIEDY SIĘ UCZYĆ?

W jakim okresie są czynne szkoły kitesurfingowe?

Duża część szkół otwierana jest 1 maja i pozostaje otwarta do końca września. Te, które działają tylko w ścisłym sezonie z całą pewnością są otwarte od 15 czerwca do początku września.

Jaki okres jest najlepszy do nauki?

Ze względu na ilość kursantów (komfort na wodzie), siłę wiatru i ilość dni wietrznych a także temperaturę wody i otoczenia najlepiej przyjechać w okresie od początku czerwca do 15 lipca i od 15 sierpnia do15 września. W okresie od 15 lipca do 15 sierpnia spada ilość dni wietrznych, ale i gwałtownie rośnie ilość osób na akwenie (mniej miejsca na wodzie)

Gdzie się uczyć po zakończeniu polskiego sezonu?

Liczne szkoły kitesurfingowe organizują po zakończeniu polskiego sezonu wyjazdy na kite’a do ciepłych i wietrznych zakątków Europy i świata. Na takich wyjazdach można wziąć udział w identycznym kursie jak ten, który odbywa się na polskich jeziorach i morzach. Pamiętajcie jednak by nim zapiszecie się na wyjazd wypytać się jak wygląda akwen, na którym będziecie się uczyć na miejscu (głębokość wody, fala, rodzaj dna). Nie ma sensu utrudniać sobie sprawy ucząc się pierwszych ślizgów na falach przyboju.

KITESURFING – ILE TO KOSZTUJE?

Ile kosztuje kurs kitesurfingu?

W zależności od etapu do jakiego dojdziesz po takim kursie możesz zapłacić od 100 do 1200zł. Nie będę tu dokładnie opisywał, czego dowiesz się na każdym etapie, wszystkie te informacje są dostępne na stronach internetowych szkół kitesurfingowych.

Kurs demonstracyjny – obejmujący pilotowanie kite’a komorowego i teorie okna wiatrowego, – czyli wszystko to, co pozwoli Ci się zapoznać z podstawami sterowania kajtem. Będzie to wydatek od 100 do 250zł. Taki kurs to stanowczo za mało by powiedzieć czy będzie to twój ulubiony sport czy też nie, jeżeli chcesz się przekonać czy rozkochasz się w kitesurfingu proponuję by pójść od krok dalej.

Kurs podstawowy – obejmuję największą część teorii i około 80% umiejętności pilotażu latawca (komorowym i tubowym), ale nie obejmuje ślizgania się na wodzie (ewentualnie pierwsze próby startów). Według mnie jest to minimalny kurs, na jaki powinieneś się zdecydować, gdyż poznasz na nim wszystkie zasady bezpieczeństwa, systemy zabezpieczeń oraz zasady samoasekuracji. Jeżeli w tym momencie postanowisz uczyć się dalej samodzielnie nie zrobisz już krzywdy ani sobie ani innym i co jest najważniejsze jest duża szansa, że nie zdemolujesz sprzętu. Taki kurs to wydatek rzędu 500 do 750zł

Pełny kurs – obejmuje wszystkie wcześniejsze etapy plus naukę ślizgania się na desce. Po takim kursie będziesz już w pełni samodzielnym kitesurferem, który do pełni szczęścia (wracania w to samo miejsce, z którego wypłyną) potrzebuje już tylko kilku wietrznych dni ćwiczeń. Po tym etapie możesz już spokojnie kupować sprzęt i grzecznie czekać na wiatr. Pełen kurs to koszt od 750zł do 1200zł

Ile kosztuje sprzęt do kitesurfingu?

Do pływania na kite potrzeba: pianki, trapezu, latawca + baru (drążka sterowniczego), deski.

Podane poniżej ceny są cenami sprzętu, jaki jest najodpowiedniejszy do pływania w Polsce dla osoby o wadze koło 80kg.

Drogi sprzęt (nowy dobrej klasy): kite(z barem): 5000zł + deska 2000zł + pianka + 1000zł + trapez 550zł

W sumie: 8550zł

Średni sprzęt (używany dobrej klasy) : kite: 2500zł + deska 1000zł + pianka(nowa) 700zł + trapez 350zł

W sumie: 4550zł

Tani sprzęt (używany średniej klasy w dobrym stanie technicznym): kite: 1500zł + deska 600zł + pianka 400zł + trapez 200zł

W sumie: 2700zł

KITESURFING – ILE TO TRWA?

Ile godzin trwa szkolenie?

Kurs demonstracyjny trwa około 2-3 godzin, kurs podstawowy około 5-8 godzin, pełen kurs około 10-16 godzin

Ile dni muszę zarezerwować by wypływać określoną ilość godzin?

Największym problemem jest wiatr, jeżeli trafisz na sprzyjające warunki (wiatr o odpowiedniej sile i dobrą pogodę) kurs demonstracyjny to kwestia 1 wietrznego dnia. Kurs podstawowy to minimum 2 dni, pełen kurs to kwestia 3-4 dni na wodzie. Biorąc pod uwagę statystyki wiatrowe warto przyjechać na 2 lub 3 dni (oczekiwania na wiatr) więcej niż ilość dni potrzebnych do wypływania odpowiedniej ilości godzin.

Czy da się przewiedzieć, jakie będą warunki wiatrowe na najbliższe dni?

Jeżeli nie chcesz tracić czasu na czekanie na plaży na wiatr, poproś wybraną przez Ciebie szkołę by powiadomiła Cię o sprzyjających prognozach pogody. W takim wypadku przyjedziesz na kurs tylko w tedy, kiedy szkoła sprawdzi w Internecie prognozy i będą ona odpowiednie do przeprowadzenia kursu. Niestety wadą tego rozwiązania jest fakt, że decyzję o przyjeździe trzeba podjąć z dnia na dzień lub z jedno dniowym wyprzedzeniem.

Do zobaczenia na wodzie.

Podobne wpisy


jesli podobal ci sie wpis podziel się nim:
Permalink Dodano 2179 dni temu dnia ·
 • bracuru

  Szacunek za wytrwałość!

  I teraz nawet ja już kumam o co chodzi w kitesurfingu.

 • http://www.webshake.tv dominik

  Jacek (a raczej Marcin), w tekście zabrakło mi tylko informacji nt. bezpieczeństwa i „kontuzjogenności” tego sportu ;) prosiłbym Marcina o dopowiedzenie co nieco w tej kwestii, bo ostatnio Jacek prezentował swoją połamaną kostkę i zastanawiam się czy to od tego ;)

 • Szkoła

  Czy Polecasz jakąś szkołę?

  • Jacek Gadzinowski

   @sz – jest to kwestia indywidualna i wolałbym nie rekomendować, nie reklamować w tym wpisie. (na priva podałem ci kilka które możesz zweryfikować). Co człowiek, to będzie inna rekomendacja.

   Warto szkółkę kite wcześniej zweryfikować, poczytać opinie w internecie, wejść na kiteforum.pl Sprawdzić skład instruktorów, system szkolenia IKO etc. Na pewno odradzałbym te które mają kiepską opinię. Przychylniej poparzył na te które dość długo działają na rynku i mają doświadczoną, stałą kadrę.

   @dominik – odpowiem. Tak kite, to sport bezpieczny. Nie rożni się niczym statystycznie od innych sportów deskowych czy też pozostałych. Jak zawsze liczy się otwarta głowa, opanowanie i umiejętności. Dlatego warto skorzystać z oferty szkółki lub licencjonowanego instruktora, by zadbać o swoje umiejętności i nabyć podstawy obycia na wodzie.

   Co do mnie, statystyczne przypadki nie stanowią reguły. Wręcz traktuje to, jako pewnego rodzaju doświadczenie życiowe, dzięki któremu mogę dowiedzieć się więcej na temat swojego organizmu, siły woli oraz trwałości swojej pasji. Jest nawet większa „zajawa” teraz ;) Dlatego od pierwszego dnia zaplanowałem szybki powrót na wodę i progress. W życiu trzeba stawiać na pasje, nie ulegać kompromisom. Inaczej życie przejdzie nam między palcami.

 • kamil

  Od dłuższego czasu myślę nad własnym kitem. Nie długo zamawiam i zaczynam treningi na sucho. extra zajawka!

 • http://www.semmunity.pl Artur

  Na razie widziałem tylko parę filmow z kitesurfingu, ale też mnie biorą na to chęci.

 • maciek

  Musze zacząć kite, ten materiał mnie przekonał ze mogę tego dokonać! ;))) Fajną masz zajawkę i zarażasz nią ludzi.

  Rozumiem, że nie chcesz reklamować konkretnej szkółki ale by wybrać po swojemu. W końcu nie można podejmować decyzji w ciemno.

 • Mario

  Dobrą szkołą jest Colona Water Sports Center w Hurgadzie. Naprawde super instriktorzy i swietne zaplecze sprzętowe i zatoka dla nowicjuszy w kitesurfingu. POLECAM.

 • Tur

  Spróbujcie nauki w szkółce wake.pl. Korzystałem i jestem zadowolony. Campy są super! http://www.kiteforum.pl/forum/viewtopic.php?f=1&t=36892

 • Jurek

  Jak wybrac szkolke? Wejdz do google – wpisz kite, kitesurfing. Powinno ci wyskoczyc kilka nazw szkółek. Pozniej sprawdz opinie o nich, poczytaj kiteforum.pl bedziesz madrzejszy. Nie wierz w nachalny marketing niektorych szkółek które pozjadały wszystkie rozumy a oferuja słaby poziom nauki. Nie daj się namówić na dziadostwo. Niektóre maja maniere ogłupiania ludzi wklejaniem zdjęc że niby jak to u nich dobrze i pro. A to jedna wielka ściema. Ja zaczynałem kite , wybralem starannie szkolke, poczytałem w internecie, obejrzalem sporo filmow. Pozniej i tak liczy sie ilosc czasu na wodzie, a nie lans na plazy.

 • http://www.gadzinowski.pl Jacek Gadzinowski

  Panowie, prośba o darowanie sobie reklamy… mój wpis miał przybliżyć kwestie które są ważne na początku, by nie popełnić błędu. Na pewno nie będę tu rekomendował konkretnej nazwy szkółki. Równie dobrze, można znaleźć licencjonowanego instruktora IKO i będzie ok, też dobrze nauczy. Można wziąć indywidualne lekcje. Najważniejsze to co przekazane jest w artykule – kite jest sportem który może „ogarnąć” każdy, niezależnie od wieku. Liczą się dobre chęci, a później zajawka sama się rozwinie. I tego wam życzę.

 • daleki

  A co ze śmiganiem poza wybrzeżem? czy istnieją w centrum polski jakieś akwenty o odpowiednich warunkach?
  pozdrawiam, Mateusz

 • tolo

  Witam
  Jestem w wieku……raczej starszym facetem ;-)))))……….50 lat
  Niektórzy powiedzą że nie jest to miejsce dla takich starców…;-)
  Lub jak już słyszałem gdzieś …ludzie tak długo nie żyją ….
  Jestem na to przygotowany , jednak człowiek do końca szuka jakiś przeżyć…..a ja właśnie zaczynam być zarażony kitesurfingiem
  Gdzie mogę się tego najlepiej nauczyć, jeżeli mogę otrzymać jakieś wskazówki na maila to będę wdzięczny

 • Nili

  Witam,
  ja rozpoczęłam kurs w zeszły weekend. Na razie frajda, ale jeszcze przede mną deska:) Trzymajcie kciuki, żebym dała radę.

  Pozdrawiam wszytskich kitesurferów

 • Pingback: Jak zostać kitesurferem? Poradnik, krok po kroku. | |

 • http://www.hedonis.pl Dawid Kalinowski

  Jako początkujący przedsiębiorca muszę na razie póki co zostać przy skimboardzie :) Kite to trochę większy wydatek, jednakże w przyszłości zamierzam się za to zabrać :)

  Tekst na pewno pomocny!

 • http://goluszek.pl Gabriel Gołuszek

  Powiem szczerze, najlepiej wyjechać na tydzień do Egiptu z kim kto już stoi na kite i przez tydzień można nauczyć się takich rzeczy przy dobrych warunkach ‚że głowa mała’. :) Jeśli nie znasz nikogo z okolicy żeby pojechać razem poszukaj po forach czy fb. Kitesurferzy to naprawdę spoko, zakręceni na tym co robią, ludzie, nie bój się do nich napisać o pomoc czy radę. ;)

 • Grabak

  Wybierając szkole powinno sie samemu wiedzieć czego sie oczekuje i z jaka grupa ludzi chce spędzić sie czas, czy to jest szkoła dla „każdego” bo jeśli tak to tak na prawdę nie jest dla nikogo. Odbyłem 2 kursy w 2 rożnych szkołach a bedac na polwyspie polazilem troche. Dla mnie podstawa to kadra. Jak 17 letni instruktor uczył mnie w przerwie miedzy zajęciami obozu młodzieżowego to nic z tego dobrego nie wyszło było za to sporo lansu osobiście mnie irytujacego. Najważniejsze żeby podzwonic i popytać w czym szkoła sie specjalizuje.

 • http://www.itIQ.pl/ Marcin

  Właśnie takiego artykułu od A do Z szukałem. Dzięki! Mam nadzieję że w tym roku hajs się będzie zgadzał i uda mi się iść na kurs.

 • Majkaqaz

  Ja polecam szkołę na Helu http://kitescontrol.pl/ stawiałam tam pierwsze kroki w tym sporcie, na początku trochę się obawiałam ale teraz nie żałuję. Szkoła posiada profesjonalny sprzęt i świetnych instruktorów. Kursy odbywają się dla amatorów tej przygody jak również dla weteranów. Świetna przygoda na wakacje i mega adrenalina.

 • Konrad

  Ja wybierając szkołę patrzyłem na doświadczenie i ogólny poziom wiedzy na temat kitesurfingu. Zdecydowałem się na szkołę polsporty.pl i muszę przyznać, że bardzo dobrze trafiłem. Instruktorzy z tej szkoły mają ogromne pojęcie o kite’cie. Dodatkowo zdradzają fajne myki surfingowe. Warto tam się uczyć a później wspólnie fikać na surfie.

 • Karol

  vv

 • Karol

  vv

 • Paweł

  Jeżeli naprawdę chcesz się dobrze nauczyć kitesurfingu to musisz postawić na dobrych, doświadczonych i cierpliwych instruktorów. Sam też musisz się uzbroić w cieprliwość bo nic nie przychodzi od tak. Ja zaczynając postawiłem na szkołe w Chałupach, ale kursy prowadzą też w Jastarni i na Helu. Bardzo dobrze wykwalifikowana kadra. Szczerze polecam szkołę http://surftofly.com/. Powodzenia i do zobaczenia na wodzie!


Więcej wpisów