Bunt użytkowników – epopeja z moderacją w tle


Tagi: , , , ,

Dnia 18 maja 2013 roku mało miejsce wydarzenie, które na zawsze zmieniło oblicze internetu. Tego dnia, bronią o największej sile rażenia jaką użyto kiedykolwiek okazało się zboż. Jednak aby poznać kulisy tego wydarzenia cofnijmy się trochę

Taki wstęp czytany głosem Bogusław Wołoszańskiego mógłby rozpoczynać odcinek dotyczący pewnej sytuacji jaka zaistniała na serwisie wykop.pl Nie będziemy tu zajmować się osobą i tłem jakie dotyczą całej sytuacji. Istotniejszym problem który pokazała ta sytuacja jest: kim jest, lub kim powinien być i jaką pełni rolę moderator.

Dla każdego, kto kiedykolwiek miał do czynienia z jakąkolwiek społecznością internetową, ten wie, że osoby moderatorów pełną istotną rolę w rozwoju tej właśnie społeczności. Jego rolą jest opieka nad społecznością, pełni funkcję sędziego w sporach. Stoi na straży regulaminu. Jest również pewnego rodzaju cenzorem. Jednym słowem posiada władzę. Władzę bezpośrednią pozwalającą na usunięcie dowolnego wpisu, lub ingerencję w niego. Posiada również możliwość banowania użytkowników. Jest to narzędzie motywujące do przestrzegania regulaminu i dostosowania się do niego. W ekstremalnych przypadkach ban jest permanentny, co oznacza brak możliwości uczestniczenia w życiu społeczności. Dla kogoś, kto poświęcił sporo swojego życia na budowanie swojej pozycji w danej społeczności może być to bolesne.

Szczególnie jeżeli moderator wykorzystuje swoją władzę w sposób nieuczciwy. Niestety ale często tak się dzieje. W przypadku wykopu nastąpiła kumulacja sposobu moderacji osoby, która wywołała swoją działalnością jako moderator służbowy, tak jako pracownik wykonywała pracę moderatora. Działania moderatora wywołały kryzys na serwisie, który może skutkować poważnymi problemami dla serwisu. Jak można uniknąć takiej sytuacji?

Regulamin, głupcze!
Prosty, czytelny pozwalający uniknąć dyskusji interpretacyjnych. Najważniejszy dla społeczności dokument na podstawie którego będą rozwiązywane wszelkie problemy. W czasach usenetu takim regulaminem obowiązującym każdego dyskutanta była netykieta. Każdy nowy uczestnik dyskusji musiał ją poznać. Jeśli tego nie zrobił, starsi usenetowcy przypominali mu to. Każdy użytkownik pełnił funkcję moderatora pierwotnego, takiego który czuwa nad przestrzeganiem zasad, było to oczywiste dla każdego. Kolejnym krokiem było powstanie for internetowych. Były to organizacje mocno zunifikowane wokół tematyki identyfikującej forumowiczów. Do tego stopnia, że w przypadku poruszania tematów nie związanych z tematyką forum, groziło usunięcie z takiej społeczności. Aby chronić integralność pojawili się moderatorzy społeczni, czy to wyznaczeni do pełnienia tej funkcji przez społeczność danego forum, czy w uznaniu zasług, otrzymywali tą funkcję. Z czasem okazywało się, że każda władza korumpuje, podobnie ma niestety miejsce z władzą moderatora. Każdy, kto chociaż raz brał udział w takiej społeczności wie, że często taka osoba powodowała rozbicie tej społeczności. Co pokazuje, że jest to funkcja dość istotna z punktu widzenia działań społecznościowych.

Po erze forów, pojawiły się portale z systemami komentarzowymi, jakiś czas później portale społecznościowe, jednak w obu przypadkach pojawili się moderatorzy zawodowi. Praca jako moderator nie różnie się z pozoru niczym od pracy moderatora społecznego, poza otrzymywaniem wynagrodzenia oraz większą odpowiedzialnością.

Niestety, często jaki moderatorów właściciele serwisów zatrudniają aktywnych użytkowników. Ma to swoje zalety, ale również wady. W przypadku sytuacji na wykopie fakt, że osoba moderatora była wcześniej aktywnym wykopowiczem okazał się balastem.

Nie będziemy wdawać się tu w opis całej sytuacji, jednak patrząc na to chłodnym okiem możemy określić jakie cechy powinien wykazywać moderator, pracujący na tym stanowisku:
1. Odporność psychiczna. Rzecz wręcz oczywista, nie jest to zawód dla osób słabych psychicznie. Wręcz nie powinny one próbować pracy na takim stanowisku.
2. Obiektywność. Być może nie jest to oczywiste, ale poglądy polityczne, religijne, czy jakiekolwiek inne, nie mogą mieć wpływu na pracę moderatora. Jego wykładnia jest regulamin i polskie prawo. Nic więcej. Może nie zgadzać się prywatnie z poglądami głoszonymi we wpisach, ale nie WOLNO mu ingerować w nie jeśli nie łamią regulaminu.
3. Cierpliwość. Cecha może wydawać się śmieszna, ale jednak wymagana w czasie wielu takich samych rozmów z łamiącymi regulamin…;)
4. Sprawiedliwość. Poczucie sprawiedliwości jest przydatne w sytuacjach konfliktowych. Warto uważać na decyzje, ich skutki mogą wywołać wiele niepotrzebnych spięć, z drugiej strony moderator który rozstrzyga spory w ten sposób, będzie miał za sobą siłę swojego autorytetu wśród społeczności. Taka osoba nie potrzebuje korzystać z siły jaką daje mu władza dana przez właściciela.
5. Brak kompleksów. Tak, tak… Zastanówcie się nad tym punktem…

Jednym słowem ludzie idealni. Tylko, że tacy ludzie istnieją:) Owszem ciężko ich odszukać, ale warto. Mając ich po swojej stronie, nasza społeczność nie będzie targana wewnętrznymi konfliktami, co przełoży się również na sukces serwisu.

Podobne wpisy


jesli podobal ci sie wpis podziel się nim:
Permalink Dodano 1419 dni temu dnia ·
  • Pele

    Artykuł z d..y. Bez konkretów, za to z literówkami. A temat ciekawy i nieczęsto poruszany. Tu niestety autor poległ. Mam wrażenie że jakiś gimbus z wykopu to napisał.


Więcej wpisów